Beam Dedektörü – Işın Dedektörü Nedir? Nasıl Çalışır?

beam dedektörü nedir nasıl çalışır

Beam dedektörü diğer bir isimle ısın dedektörü, tavan yüksekliği fazla olan depo, antrepo, fabrika gibi yerlerde infrared, kızılötesi ışınlar ile duman algılaması yapan dedektördür.

Işın Dedektörü Nerede Kullanılır?

Işın dedektörü, bir başka ismiyle beam dedektör depo, antrepo, fabrika, alışveriş merkezleri, tiyatro ve sinema salonları, konferans salonları, hava alanları gibi tavan yüksekliği 9 metreden fazla olan tüm alanlarda kullanılır.

Beam Dedektörü Nasıl Çalışır?

Işın duman dedektörü alıcı ve verici olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Alıcı ünitesi ile verici, yansıtıcı yüzey arasında devamlı bir IR ışın vardır. Duman veya başka bir cismin bu ışını kesmesi halinde alarm üreten bir algılama dedektörüdür.

Beam Dedektör Kapsamı Alanı Nedir?

Beam dedektörünün montajı yapıldığı noktadan sola 7,5 metre ve sağa 7,5 metre olmak üzere toplam 15 metrelik bir genişliği kapsar. 100 metrelik bir beam modeli kullanıldığını düşünürsek maksimum 15 x 100 metre = 1500 metrekarelik bir alanı koruma kapasitesine sahiptir. Ancak binaların yangından korunaması yönetmeliğinde yapılan son değişiklikte 7,5 metrelik mesafe 6,2 metreye düşürülmüştür. Bu sebeple güncel yönetmelik sürekli takip edilmeli ve dikkate alınmalıdır.

Beam Dedektör Hangi Yüksekliğe Monte Edilmelidir?

Beam dedektör kurulumu, montajı için deneyimli firmalardan destek alınmasında fayda vardır. Işın dedektörü, beam dedektörün montaj yüksekliği 9 – 12 metre arasında olmalı ve tavandan aşağı monte edileceği nokta, toplam depo yüksekliğinin %10 nundan küçük eşit olmalıdır.

Örnek verecek olursak fabrikanın yüksekliği 12 metre ise, beam dedektörün montaj yüksekliği 120 cm veya daha kısa olmalıdır.

Işın Dedektörü Modelleri

Adresli yangın panelleri ile direk haberleşen adresli beam dedektörleri bulunmaktadır. Ayrıca tüm yangın santralleri ile input, izleme modülü aracılığı ile haberleşen konvansiyonel beam dedektörleri de bulunmaktadır. Yani adresli ve adressiz iki farklı beam modeli bulunur. Beam dedektör bağlantı şeması, satın alınan beam dedektör markasına göre değişmektedir.

Everyday TR6100, Teknim beam dedektörü, Tanda Beam, FireRay Beam ve Asenware Beam en çok satılan markaların başında gelmektedir. Işın dedektörleri arasındaki farklar ve modeller için tavan yüksekliği, algılama mesafesi ve görüş açısı dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Beam dedektör fiyatları, marka ve modeline göre değişmekle birlikte, kullanacağınız mesafeye göre de fiyatlar değişmektedir. Işın dedektörü fiyatları ve çeşitleri için 0216 337 0268 nolu telefondan müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Işın dedektörleri kullanılacak projelerinizi [email protected] e-posta adresimize ilettiğiniz takdirde aynı gün sizlere geri dönüş sağlanacaktır.