Yangın Algılama Sistemleri

Yangın algılama sistemleri, her tip bina veya depo için can ve mal güvenliğinin korunmasında dikkate alınması gereken en önemli unsurlardandır. İster oturduğunuz konutta isterse depo, antrepo, endüstriyel bir tesiste olsun, tehlike anında insanların hayatlarını korumak ve içerideki malzeme ve makinaların zarar görmemesi için yangın sisteminizin tüm bileşenlerinin eksiksiz ve birlikte çalışması önemlidir.

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinin temel işlevi yangın kaynağının mümkün olan en kısa sürede bulunarak söndürülmesidir. Bilindiği üzere; yangın saniyeler içerisinde müdahale edilemeyecek seviyeye ulaşma ve oluştuğu yerde onarılması güç hasarlar bırakma potansiyeline sahip bir afettir. Dolayısıyla, yangının en hızlı şekilde fark edilmesi ve müdahale edilmesi çok önemlidir. Yangın sistemlerinin doğru seçilmemesi büyük hasarlara yol açabileceğinden sistemde kullanılacak ekipman seçimini işin uzmanlarına bırakmak en akıllı yol olacaktır.

Konvansiyonel Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın Algılama ve Uyarı SistemleriAçık alan mahallerde noktasal adresin önemli olmadığı, bölgeye girildiğinde tüm alanın bir bakışta göründüğü yerlerde tercih edilmelidir.

Örnek olarak bir depo düşünün, herhangi bir odası veya kapalı bölmesi yok ise, yaklaşık 10 metre mesafelerle montajı yapılmış olan dedektörlere adres vermenin çok fazla anlamı olmamaktadır. Yangın dedektöründen veya yangın butonundan alarm gelmesi durumunda, en kısa sürede görevli kişinin bu bölgeye gelmesi yeterli olmaktadır. Adressiz yangın, konvansiyonel yangın sistemi olarak adlandırılır. Adresli yangın algılama sistemlerine göre malzeme ve altyapı fiyatı çok daha uygundur.

Genel olarak yangın panelleri desteklediği bölge sayısına göre sipariş edilir, 2 zone, 4 zone, 8 zone, 16 zone, 32 zone gibi. Her bölgeye çekilen kablonun kesiti ve uzunluğuna göre 20 ile 30 yangın dedektörü takılabilir.

Konvansiyonel (adressiz) yangın algılama ve ihbar sistemlerinin kurulumunu söndürme sistemleri ile entegreli çalışacak şekilde gerçekleştiriyoruz.

Adresli Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Hizmetlerimiz Yangın Sistemi
Küçük odaların, bölmelerin ve katların olduğu ve noktasal adresin önemli olduğu mekanlarda kullanılır. Her yangın dedektörü, yangın butonu, yangın sireni ve modüllerin bir adresi olur ve yangın santraline gelen alarmın noktasal olarak nereden geldiğinin net olarak belirlendiği sistemdir. Otellerde, plazalarda, fabrikaların idari binalarında, yurt, hastane gibi çok odalı yerlerde kullanılması zorunludur. Yangına hızlı müdahale açısından, yangın noktasına en hızlı şekilde yönlendirmelidir. Herhangi bir zaman kaybı yaşanmaması için bu tip yerlerde adresli yangın algılama sisteminin kullanılması gerekmektedir.

Yangın panelleri 1 loop, 2 loop, 4 loop … 32 loop ve birbirleri ile network edilerek çok sayıda loop destekleyen sistemler kurgulanabilir. Her loop 127 adres destekler ama markaya göre de değişiklik gösterebilir. 99 adet dedektör destekleyen panellerin yanında 250 adet dedektör, buton destekleyen markalar da bulunmaktadır.

Adresli yangın algılama ve ihbar sistemleri kurulumunu söndürme sistemleri ile entegreli çalışacak şekilde gerçekleştiriyoruz.

İnteraktif Adresli Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Noktasal adresin önemli olduğu mekanlarda, ortamda toz, duman, rutubet, çeşitli gaz ve partiküllerin olduğu yerlerde kullanılır.

Yangın algılama ve ihbar sistemleri endüstriyel binalarda, fabrikalarda, depolarda, alışveriş ve iş merkezlerinde can ve mal güvenliğini sağlamak için mekan tipine göre duman dedektörü, ısı dedektörü veya kombine dedektörler, alev dedektörü, beam ışın tipi dedektörü seçilerek projelendirilmelidir.

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinde tamamlayıcı bazı ürünler ve dikkat edilmesi gerekenler vardır. Elektrik kesilmesi halinde acil aydınlatma ve erken uyarı sistemleri, acil yönlendirme sistemleri de önemli bileşenlerdir. Ayrıca yangın algılama sistemi ile birlikte entegre çalışması gereken kartlı geçiş sistemleri, parmak izi ile geçiş kapılarının otomatik açılması, asansörlerin zemine inmesi, turnikelerin otomatik kol düşürmelerinin yapılması varsa genel seslendirme sisteminin anons yayınlaması gibi insanlara erken haber vermek hayati önem taşımaktadır.

İnteraktif adresli yangın algılama sistemlerinin kurulumunu söndürme sistemleri ile entegreli çalışacak şekilde gerçekleştiriyoruz.

Yangın Sisteminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yangın algılama sistemlerinin her zaman aktif olarak çalışması gerekmektedir. Duman dedektörlerinin zamanla ortamdaki tozdan dolayı kirlilik seviyesi artar ve asılsız sahte alarmlar vermeye başlar. Bu sebeple periyodik olarak yangın bakımlarının yapılması, özel sprey ile temizlenmesi gerekir. Gerek yangın santralinin gerekse besleme kaynaklarında bulunan akülerin ölçümleri yapılmalı, değişimi yapılarak aktif tutulmalıdır.

Yangın algılama sistemlerinin anında devreye girebilmesi ne kadar önemliyse bu sistemlerin yangın söndürme sistemleriyle entegreli olarak çalışması da o kadar elzemdir.

Yıllık periyodik yangın bakım sayısı sisteme ve ortama göre belirlenmelidir. 3 aylık ve 6 aylık periyotlarla yangın bakımı yapılması planlanmalıdır. Sektörde çok sayıda yangın bakım firması olmakla birlikte, hangi firmalardan bakım hizmeti almanız gerektiğini belirlemeniz açısından kontrol edilmesi gereken birçok parametre vardır. Bu konuya blog kısmında değineceğiz ama yangın sistemi bakımında nelerin yapılması gerektiği ile ilgili daha detaylı bilgi için kriptoguvenlik.com/hizmetlerimiz/yangin-alarm-sistemleri-bakim.

Çalıştığımız Yangın Firmaları ve Üreticileri

Detnov Yangın
UTC Kilsen Yangın Sistemi
Ziton Yangın
Teknim Alarm Sistemi
Teletek Yangın Sistemi

  İletişim Formu

  İletişim formunu doldurmanız halinde en kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

   İletişim Formu

   İletişim formunu doldurmanız halinde en kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

   Open chat