Duman Dedektörü Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Duman dedektöleri yangın algılama sisteminde bulunan olmazsa olmaz öğelerden bir tanesidir. Duman dedektörleri meydana gelen bir yangında ilk evrede tespiti yaparak firmada belirlenen sorumlulara geribildirim veren cihazdır. Genellikle, sürekli firmada bulunmalarından dolayı genellikle güvenlik görevlilerinin kabininde bulunan yangın paneline geribildirim verir. Gelişmiş bir sisteme entegre edilen duman dedektörü ise yangını tespit ettiğinde bölgedeki en yakın itfaiye ekiplerine haber vermektedir.
duman dedektörü nasıl çalışır

duman dedektörü nasıl çalışır

1902 Yılında İngiltere’de George Andrew Darby isimli mucit ilk elektrikli ısı ve duman dedektörünün patentini almıştır.

1930’lu yılların sonunda İsviçre’li fizikçi Walter Jaeger zehirli gazlar için bir sensör icat etmeyi denemiştir. Fakat, deney beklediği gibi sonuçlanmamış sensör çalışmamıştı. Bu duruma sinirlenen Walter Jaeger bir sigara yakmış ve aygıttaki akım düşümünü görünce çok şaşırmış. Bu demek oluyor ki Jaeger gaz sensörü yerine duman sensörünü icat etmişti.

Ev tipi duman dedektörleri ilk kez 1960’lı yıllarda kullanılabilir olmuştur fakat ortalama bir ailenin alabileceği bir fiyatta değildir.

Günümüz Türkiye’sinde her ne kadar evlerde yaygın kullanılmasa da Amerika’daki evlerin %93’ünde ve İngiltere’deki evlerin %85’inde bu duman dedektörleri mevcuttur.

Duman Dedektörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Duman dedektörleri yangın algılama sisteminde bulunan olmazsa olmaz öğelerden bir tanesidir. Duman dedektörleri meydana gelen bir yangında ilk evrede tespiti yaparak firmada belirlenen sorumlulara geribildirim veren cihazdır. Sürekli firmada bulunmalarından dolayı genellikle güvenlik görevlilerinin kabininde bulunan yangın paneline geribildirim verir. Gelişmiş bir sisteme entegre edilen duman dedektörü ise yangını tespit ettiğinde bölgedeki en yakın itfaiye ekiplerine haber vermek özelliğine sahiptir.

Duman Dedektörü Nasıl Çalışır?

Duman dedektörlerinin çalışma prensibi, normal seviyenin üzerinde duman, ısı veya ışık algıladığında sinyal vermek üzerine kuruludur. Detaylı olarak açıklamak gerekirse; duman dedektörü içinde 2 adet diyot bulunmaktadır. Bu diyotlardan birisi fotodiyot (yani üzerine ışık gelince çalışan diyot) diğeri ise IR-LED (yani ışık yayan) diyottur. Duman sensörü içine giren duman (yangın dumanı, sigara dumanı, su buharı gibi) IR-LED üzerinden yayılan ışınların kırılmasına sebep olur. Kırılan bu ışınlar fotodiyotun üzerine düşer ve duman dedektörü aktif hale gelerek sinyal verir.

Duman dedektörleri sigara dumanına duyarlı mıdır sorusuna cevap arıyorsanız Duman Dedektörü Sigaraya Öter Mi? blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Duman Dedektörü Kaç m2‘ye Bir Tane Olmalı?

TS EN54-14 standardına göre; duman dedektörlerinin azami algılama çapı 6,2 metredir. Koridor genişliği 2m’den az ise sadece merkezi hat üzerine yerleşim planlanmalıdır. İki dedektör arası mesafe azami olarak 12,4 m olabilir.

Teletek S30 Duman Dedektörü 120 m2’ye kadar koruma alanına sahiptir. Detaylı bilgi için 0216 337 02 68 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Duman Dedektörleri Yerleşimi ve Aralıkları Nasıl Olmalı?

TS EN54 standardına göre; düz tavanlarda duman dedektörleri duyarlı elemanları (tavanın üst %10 unda kalacak şekilde) tavandan en az 2,5 cm, en fazla 60 cm mesafede olacak şekilde monte edilmelidirler.

Örneğin, tavan yüksekliği 5 metre olan bir yerde yangın dedektörleri tavanın 50 cm altına monte edilmesi uygun olacaktır.

Eğimli tavanlarda duman dedektörü kullanılıyorsa eğimli alanın alt noktası ile tepe noktası arasındaki yükseklik 60cm’den küçükse düz tavan olarak kabul edilmektedir. Fakat, çatı tipi testere ağız yapılı ise dedektör eğimli tarafa ve testere tepe noktasına 1 m uzaklığa yerleştirilmelidir.

Dedektörler (optik ışın duman dedektörleri hariç) duvarların ve bölmelerin 0,5 m’den daha yakınına monte edilmemelidir. Odanın genişliği 1 m’den az ise duman sensörleri mümkün olduğunca ortaya yerleştirilmelidir.

Bu yazımızda, duman dedektörü nedir, duman dedektörleri ne işe yarar ve nasıl çalışır? sorularına yanıt verdik.

Duman dedektörleri ile ilgili destek için bizimle  0216 337 02 68 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Open chat