Güvenlik Kamera ve Kayıt Cihazları Şifreleri Hakkında Sorular

Soru: DVR kamera kayıt cihazının şifresini unuttum? Ne yapmalıyım?

Cevap : Güvenlik kamera kurulumu yapan firmalar, kamera kayıt cihazının şifresinin değişimini müşterilere bırakırlar. Genelde müşteriler de kolay hatırlansın diye standart default şifrede bırakırlar. Bu güvenlik açığı yaratır. Bu sebeple kurulum tamamlanıp, güvenlik firması çıktıktan sonra kamera kayıt cihazının admin şifresinin değişmesini mutlaka öneriyoruz. Ayrıca bu şifre unutulduğunda, cihazı kapatıp açtığınızda default şifreye dönen modeller olmakla beraber, ekranda gördüğünüz tarih, saat bilgisi ile size master şifre veren markalar da bulunmaktadır.

 Soru: DVR kamera kayıt cihazı sürekli ötüyor? Ne yapmalıyım?

Cevap : Muhtemel problem kamera kayıt cihazınız harddiski görmüyordur. Ekranın sağ üst köşesinde HDD yok gibi bir uyarı veriyordur. Eğer öyle ise harddiskin değişmesi gerekmektedir. Bu tip bir işlem için teknik servisle iletişime girmenizi öneririz. Eğer problem harddiskten değil ise, video loss (kamera görüntüsünün gitmesi) veya network bağlantısının kopması halinde uyarı vermesi ayarlanmış olabilir. Event (olay) ayarlarından bunları kontrol etmeniz ve eğer seçenek işaretli ise kaldırarak sorunu çözebilirsiniz. Ancak problemin nereden kaynaklandığını bulup, düzeltmek daha doğru bir çözüm olacaktır.

Soru : AHD kamera ne demek? AHD kayıt cihazı ne demek? 

Cevap : AHD kelimesi Analog High Definition ( analog yüksek çözünürlük) baş harflerinden oluşur. Eski analog altyapısını kullanarak, RG59, RG6, RG11 gibi video kablo altyapısını değiştirmeden HD yani yüksek çözünürlüklü 2 megapiksel, 4 megapiksel güvenlik kameralarının kullanımını ve kayıt edilmesini sağlayan ürünlerdir.

Soru : Monitör ekranında video loss veya video yok yazıyor? 

Cevap : Bunun 3 sebebi olabilir. İlgili güvenlik kamerasının enerjisi, güç kaynağı, yani besleme adaptörü arızalanmış olabilir. Adaptörü besleyen ana şebeke gerilimi veya UPS beslemesi kesilmiş olabilir. Veya kameranın video kablosunda temassızlık veya kopukluk oluşmuş olabilir. Bu muhtemel olasılıklar kontrol edilmelidir.