Güvenlik Kamera Sistemi Kurulumu

Güvenlik Kamera Sistemleri Kurulumu

Güvenlik Kamera Sistemi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Güvenlik kamerası kamera sistemi elektronik güvenlik firmaları tarafından kurulmasına karşın günümüzde çok az bir destekle herkes tarafından kurulur hale gelmiştir. Şimdi size temel düzeyde güvenlik kamera sistemi nasıl kurulur anlatacağım. Öncelikle kurulum için nelere ihtiyacımız var bir göz atalım;

 1. Güvenlik kamerası
 2. DVR kamera kayıt cihazı veya NVR kamera kayıt cihazı.
 3. Güvenlik sistemleri için üretilmiş bir harddisk tercih etmenizi öneriyorum.
 4. Güvenlik kameraları elektrik beslemesi için adaptör.
 5. CCTV kablosu veya network kablosu CAT5, CAT6.
 6. Kablo uçlarına takılması gereken BNC veya RJ45 jack.

Güvenlik Kamera Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 1. Güvenlik kamera montajını yapacağınız yer bina içinde mi? Yoksa yağmur alan bir dış mekanda mı, buna göre IP65 veya IP66 özelliğini, güvenlik kamera teknik özelliklerinde olmasına dikkat etmeniz gerekir.
 2.  Güvenlik kamerasını monte ettiğiniz nokta ile görmek istediğiniz alan çerçevesine göre kameranın lensi seçilmelidir. Güvenlik kamera satın alırken lens seçimi genelde hiç dikkate alınmayan önemli bir nokta aslında. Özetle geniş açı görmek isteniyor ise 2.8mm veya maksimum 3.6mm bir kamera lensi işinizi görecektir. Bu lensler ile 105 derece ile 77 derece arasında bir açıda görüntü alan güvenlik kameraları vardır.
 3. Güvenlik kamera fiyatları ne civardadır sorusuna verebilecek kesin bir cevap olmamasına karşın sizlere fikir olsun diye 30 USD + KDV gibi bir fiyattan başlar 400 USD + KDV gibi fiyatlara ulaşan kameralar bulunur. 360 derece hareketli, zoom kapasitesi yüksek güvenlik kameraları fiyatları bu aralığın içerisinde değildir.

DVR kayıt cihazı fiyatları ne civardadır?

 1. Kamera kayıt cihazı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara https://kriptoguvenlik.com/kamera-kayit-cihazi/ yazısından ulaşabilirsiniz.
 2.  Kamera kayıt cihazları fiyatları da 75 USD + KDV den başlar 3.000 USD + KDV fiyatlara ulaşır.
 3. En iyi kamera kayıt cihazı hangisidir gibi sorular açık uçlu sorulardır. Dvr Kamera Kayıt Cihazı Seçerken yazısında detaylarını verdiğim gibi kaç kamera destekli, monitör çıkışı, harddisk slot sayısı ve RAID güvenlik seviyeleri kamera kayıt cihazı fiyatlarını ciddi anlamda değiştirmektedir.
 4. DVR Kamera kayıt cihazı harddiski mutlaka bu iş üretilmiş 7/24 çalışmaya müsait endüstriyel bir harddisk seçmeye gayret gösterin. Bilgisayarlar için üretilmiş harddiskler aslında 7/24 çalışmaya müsait değildir, zaten evlerde ve ofislerde kullanılan laptop ve PCleri bu amaçla kullanmıyoruz. Ama kamera kayıt cihazları 7/24 yıllarca çalışan bilgisayarlardır aslında. Bu sebeple elektronik güvenlik sistemi piyasasında kamera kayıt cihazına harddisk alırken, güvenlik diski, NAS diski, Skyhawk serisi, Purple serisi şeklinde belirtmeniz gerekir. Arasındaki fiyat farkı 20 USD mertebesinde olmakla beraber, kamera kayıt cihazı harddisk fiyatları 75 USD +KDV gibi bir rakamdan başlar 200 USD mertebesine ulaşır.

Güvenlik Kamera Adaptörü Kaç Amper Olmalıdır?

Güvenlik kamera sistemlerinde kamera beslemesi için genelde 12V DC veya 24V AC adaptörler kullanılır. Maksimum 4 adet kamera beslemesi için 5 amper adaptör kullanılabilir. Daha düşük amperli adaptör kullanmanız halinde gece karanlığında kameralar kendi içlerinde bulunan IR (infrared) aydınlatmalarını açtığında performansları azalacaktır ve istediğiniz güzel görüntüyü veremeyecektir. Eğer ip kamera, network kamera kullanıyor iseniz PoE (Power over Ethernet) switch kullanmak suretiyle ayrıca bir adaptöre ihtiyaç duymayacaksınız. Şimdilik konuyu dağıtmamak için ondan bahsetmeyeceğim.

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Kullanılan Kablo Nasıl Olmalıdır?

Güvenlik kamera sistemlerinde, kamera ile kayıt cihazı arasında görüntü aktarımı için kullanılan kabloya RG video kablosu denir. Bu tip kablo çeşitleri çok olmakla birlikte mesafelere göre en çok kullanılan video görüntü kabloları RG59, RG6, RG11 olarak adlandırılır. Görüntü kablosunun yanından kamera beslemesi için de ayrıca elektrik kablosu çekilir, buna da TTR kablo denir. Yine güvenlik kamerası ile ana enerji noktası arasındaki mesafeye göre 3×0,75 veya 3×1,5 şeklinde sipariş verilmelidir.

Eğer her bir güvenlik kamerası ile kayıt cihazı arasındaki mesafe 60 metreyi geçmeyecek ise standart CCTV kablosu satın alabilirsiniz. Özel yapım CCTV kablosu ile bu mesafe 150m-200metrelere çıkarılabilir.

Standart CCTV 2+1 kablosu içerisinde 1 adet Coax ( görüntü aktarımı için ) 2 damar elektrik için kablo bulunur.

Standart CCTV 4+1 kablosu içerisinde 1 adet Coax ( görüntü aktarımı için ) 2 damar elektrik için ve 2 damarda ses aktarımı için kablo bulunur.

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Kullanılan BNC, Jack nedir? Nereden Temin Ederim?

Güvenlik kameralarının kablo uçlarında, görüntülerin alınması için metal bir bağlantı aparatı bulunur. Buna BNC denir ve kalitesine göre fiyatı 1 dolar mertebesindedir. Bir adet kamera için 2 adet BNC kullanılır. Bir tanesi kamera tarafında, ikincisi kayıt cihazına giriş için kullanılır. Güvenlik kamera beslemesi için de kamera tarafında 1 adet besleme jackı kullanılır.

Güvenlik kamerası kamera sistemi güvenlik sistemi elektronik toptancılarından bu malzemeleri temin edebilirsiniz.

Güvenlik Sistemleri Kamera & CCTV Paket Sistem Öneriyor Musunuz?

E-ticaret sitelerinde satılan güvenlik kamerası kamera sistemi güvenlik sistemi elektronik malzemelerini alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.  Güvenlik Sistemleri Kamera&CCTV Paket olarak satılan ürünler standart ürünler olmakla birlikte sizin ihtiyacınıza cevap verip vermediğini kontrol etmelisiniz. Yoksa çöpe atılan sadece ürünler değil paranız da olur. Bu sebeple sadece 4 lü kamera paketi, 8 li kamera CCTV paket şeklinde satılan kamera paketlerinin içeriğini bir uzmana danışmadan satın almayınız.

Bu konularla ilgili her türlü soru için Kripto Güvenlik teknik ekibinden destek alabilirsiniz. 0216 337 0268 nolu telefondan 7/24 mutlaka birine ulaşabilirsiniz.

Güvenlik Kamera Sistemi Firmaları

Türkiye’de çok sayıda güvenlik firması vardır ama bilmenizi isteriz ki çok büyük çoğunluğunu İstanbul kamera sistemleri firmaları oluşturmaktadır.

İstanbul Kadıköy kamera sistemleri konusunda uzman bir güvenlik firması arıyorsanız Kripto Güvenlik Sistemleri her türlü ihtiyacınıza karşılık verecektir. 0216 337 0268 nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Elektrik Elektronik firması olmamızın yanında güvenlik sistemi konusunda özel çözümler geliştirmekteyiz.

Haikon Kamera, Dahua Kamera ve diğer güvenlik sistemleri markalarını linklere tıklayarak inceleyebilirsiniz.