Dvr Kamera Kayıt Cihazı Seçerken, dikkat edilmesini  tavsiye ettiğimiz bazı özellikler aşağıdaki gibidir.

1.      Kamera Kayıt Cihazındaki Harddisk Slot Sayısı

Sistemin geriye dönük kaç gün kayıt tutacağını belirler. Görüyoruz ki kullanıcılar bu sayıyı pek önemsemiyor. Genelde bir adet harddisk takılabilen ekonomik cihazları tercih ettiklerinden haberi bile olmuyor. Durum böyle olunca kurulum firmaları daha uzun süre kayıt tutmak için, daha düşük çözünürlükte, daha düşük resim sayısı ve bant genişliği ile sistem ayarları yapmaktadır. Yüksek çözünürlüklü kamera için daha fazla ödeme yapıp, düşük çözünürlükte kayıt tutmak zorunda kalınmaktadır.

2. Kamera Kayıt Cihazının Desteklediği Çözünürlük 

Burada dikkat edilmesi gereken husus, cihazın izleme çözünürlüğü ile kayıt çözünürlüğünün aynı şeyi ifade etmemesidir. Bu durum kurulum firması tarafından, son kullanıcıya iyi anlatılmamaktadır. Fiyat odaklı projelerde çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Piyasadaki birçok kayıt cihazı 5 megapiksel çözünürlüğü canlı izlemede desteklese de, kayıt çözünürlüğü 1.3 megapikselin üstünü kayıt edememektedir. Ürün karşılaştırmaları sırasında dikkat etmenizi öneririz.

3. Kayıt Cihazının Desteklediği Kamera Teknolojisi 

XVR veya hibrit teknolojiye sahip kamera kayıt cihazları, hem eski analog kameraları, hem de farklı firmaların lisanslı teknolojileri olan HD-CVI, HD-TVI, AHD gibi analog altyapı ile çalışan HD kameraları ve IP kameraları hepsini aynı anda desteklemektedir. Altyapı kablolamasının düzgün olduğu eski projelerde bu tip bir yapı ile hareket etmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Daha detaylı bilgi için uzman ekibimizden faydalanabilirsiniz.

4. DVR Kamera Kayıt Cihazının Monitör Çıkışı

VGA, HDMI ve Spot çıkışlarına takılacak monitör veya TV’nin desteklediği çözünürlük te önemli bir konudur. Çoğu kayıt cihazlarında VGA ve HDMI monitör çıkışı paralel, yani aynı görüntüyü verse de, birbirinden bağımsız ekran çıkışlarının ihtiyaç olduğu projelerde dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Ayrıca birinci monitörde bölünmüş ekranda tüm kameralar izlenirken, harici alarm veya hareket olan kameranın otomatik olarak yandaki 2.monitöre düşmesi gibi senaryolar için kayıt cihazının spot çıkışını destekleyip desteklemediğine dikkat edilmelidir.

5. DVR Kamera Kayıt Cihazı Fiyatları

Kayıt cihazlarının fiyatları kaç kamera desteklediğine göre ve yukarıda bahsedilen özelliklere göre değişkenlik gösterir. Bu sebeple net olarak kayıt cihazı fiyatı nedir sorusuna cevap vermek kolay olmamakla birlikte 100 USD +KDV gibi bir rakamdan başlayan kamera kayıt cihazı fiyatları 2.000 USD+ KDV gibi rakamlara ulaşmaktadır. Kaç kanal kayıt cihazı ihtiyacınız olduğunu belirttiğiniz takdirde satış ekibimiz aynı gün içersinde size kamera kayıt cihazı fiyatını ve tavsiye edilen markaları ile birlikte verecektir.

AHD DVR Kayıt Cihazı

AHD dvr ne demek, AHD kayıt cihazı ile NVR kayıt cihazı arasındaki farklar nelerdir? Çok kısa olarak değinelim.

AHD demek, Analog High Definition baş harflerinden türemiştir. Yani eski analog güvenlik kamera teknolojisinin altyapısını kullanarak yüksek çözünürlüklü güvenlik kamerası kullanmak için üretilmiş bir teknolojidir. Mevcut coax altyapısını, cctv kamera kablosu çekilmiş veya çekilerek Full HD, Megapiksel çözünürlüklü kamera kullanmamıza olanak sağlayan ahd dvr kayıt cihazlarıdır.

Özetle; mevcut kamera altyapınızı değiştirmeden sadece kamera ve kayıt cihazlarını değiştirerek yüksek çözünürlüklü görüntü elde edebilirsiniz.

NVR Kamera Kayıt Cihazı

NVR demek, Network Video Recorder baş harflerinden türemiştir. Yani network, ip güvenlik kamera teknolojisinin altyapısını kullanarak yüksek çözünürlüklü güvenlik kamerası kullanmak için üretilmiş bir teknolojidir. Mevcut network altyapısını, network kamera, ip kamera kullanmak suretiyle Full HD, Megapiksel çözünürlüklü görüntü almamızı sağlayan NVR kayıt cihazlarıdır.

En çok tercih edilen ve tavsiye ettiğimiz kayıt cihazlarının detaylarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Haikon DVR ve Haikon NVR kayıt cihazları

Dahua DVR ve Dahua NVR kayıt cihazları