Duman Dedektörü Çeşitleri Nelerdir?

Ulusal Yangından Korunma Kurumu’na (NFPA) göre fotoelektrik duman algılama, yani piyasada optik duman dedektörü, yangın dedektörü, yangın sensörü, duman sensörü olarak telaffuz edilen dedektörlerden bahsediyorum, genellikle uzun süreli yanma ile başlayan yangınlara karşı daha hassastır.
Duman Dedektörü Çeşitleri Nelerdir?

Duman dedektörleri yangın algılama sisteminde bulunan olmazsa olmaz öğelerden bir tanesidir. Duman dedektörleri meydana gelen bir yangında ilk evrede tespiti yaparak firmada belirlenen sorumlulara geribildirim veren cihazdır. Bu blog yazımızda sizlere duman dedektörü çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz.

“Duman Dedektörü Nedir?” ve “Duman Dedektörü Nasıl Çalışır?” sorularına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Optik Duman Dedektörü

Türkiye’de yangın güvenlik markaları, bakımını yaptığımız firmaların ürünlerini incelemek için Markalarımız linkinden inceleyebilirsiniz.

Ulusal Yangından Korunma Kurumu’na (NFPA) göre fotoelektrik duman algılama, yani piyasada optik duman dedektörü, yangın dedektörü, yangın sensörü, duman sensörü olarak telaffuz edilen dedektörler genellikle uzun süreli yanma ile başlayan yangınlara karşı daha hassastır.

NFPA’nın çalışmalarına göre fotoelektrik dedektörler iyonizasyon tipindekilere göre hızlıca büyüyen yangınlara daha yavaş tepki vermektedir, ancak laboratuvar ve saha testleri göstermektedir ki fotoelektrik duman dedektörleri tüm yangın tiplerine göre uygun alarm vermekte daha başarılı.

Yangın güvenlik danışmanları ve NFPA kurumu hem projelerde optik yangın algılama süreçlerine sahip ya da hem ısı hem duman algılamasını sağlayan kombine dedektörlerin kullanılmasını önermektedir.

Ayrıca bazı kombine dedektörler, duman ve ısı algılayan detektörlerdir,  karbon monoksit algılama yeteneğine de sahiptir.

İyonize Duman Dedektörü

İyonize duman dedektörü genel olarak optik duman dedektörüne göre daha ucuza üretilmektedir, ancak yangın duman sensörlerine göre yanlış alarm vermeye daha yatkındırlar.

İyonize tipi yangın dedektörleri gözle görülemeyecek kadar küçük duman partiküllerini algılama konusunda hassastırlar. Ancak üretimleri tüm dünyada kimyasal etmenlerden dolayı durdurulmuştur.

Hava Örneklemeli Duman Dedektörü

Hava örneklemeli duman dedektörleri mikroskobik duman partiküllerini algılama yeteneğine sahiptir. Bu sebeple hassas duman algılama yapılması gerekli olan mahallerde yangını henüz başlangıç aşamasında iken hissedebilen aktif hava örneklemeli hassas duman algılama dedektörü kullanılmalıdır.  Birçok hava örneklemeli dedektör, korunacak alanı saran, tavanda paralel olarak monte edilmiş ve küçük deliklere sahip borular aracılığı ile aktif olarak içine hava çekerek algılama yapar.

Hava örnekleri dumanı oluşturan çok küçük partikülleri algılayan ve içinde lazer bulunan hassas optik bir aygıta çekilir. Hava örneklemeli dedektörler gazlı söndürme sistemini de tetiklemekte ve server, sunucu odaları gibi yüksek öneme sahip bölgelerde kullanılmaktadır.

Birçok hava örneklemeli duman dedektörü noktasal duman dedektörlerine göre daha hassas algılama yapma yeteneğine sahiptir. Eşik değerleri çeşitli duman seviyelerine göre ayarlanabilmektedir. Bu özellik, hava örneklemeli dedektörlerin noktasal duman dedektörlerine göre olası bir yangının uyarısını daha erken vermesini, böylelikle otomatik söndürme sistemlerinin devreye girmesini, yangının zararlarının azalmasını ve tahliye için gerekli zamanın kısalmasını sağlamaktadır.

Isı Dedektörü

Isı dedektörü ortamdaki ısıyı algılayan cihazdır.  Sabit sıcaklık ısı dedektörleri, ortamdaki ısının tespit edilen bir seviyenin üzerine çıktığında devreye girmektedir. Bu dedektörlerin çalışma sıcaklığı 55 derece ve üzeri için geçerli olsa da ortamın tipine göre hassasiyeti değiştirilebilmektedir. Ayrıca kısa bir süre içerisindeki ani sıcaklık artmalarını da tespit edebilen dedektörlerdir.

Beam (Işın) Dedektörü

Beam dedektörler, lazer dedektörler, ışın tipi duman dedektörleri olarak tanımlanmakta ve depo, fabrika, antrepo gibi yüksek mekanlar için kullanımı uygun olup, kablo ve işçilik maliyet avantajı yaratmaktadır.

İnfrared gönderici ve alıcı ünitesi aynı ünitede olan markalar, kablosal avantaj yaratmakla birlikte, reflektör arasındaki hareketleri algılayan sistemdir. 40 metreden 100 metreye kadar çalışan beam dedektör modelleri projeye uygun konumlandırılmalıdır. Otomatik motorlu, LCD üniteli, uzaktan kumandalı olması yangın bakım ve servis maliyetini düşürmektedir.

Yangın firmaları ve yangın markaları için Markalarımız tıklayınız.

Open chat