Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinde projelendirme çok önemli olmakla beraber, her ortam için farklı çözümler geliştirilmelidir. Özellikle tavan yüksekliklerine ve tavan tiplerine göre duman dedektörlerinin doğru seçilmesi gerekmektedir. Yangın alarm butonlarının mesafeleri ve yükseklikleri doğru konumlandırılmalıdır.

Konvansiyonel Yangın Algılama ve İhbar Sistemi 

Açık alan depo, fabrika gibi üretim yerlerinde ve açık alan mahallerde noktasal adresin değil, bölgenin önemli olduğu yerde kullanılır.

Adresli Yangın Algılama ve İhbar Sistemi 

Küçük odaların, bölmelerin ve katların olduğu ve noktasal adresin önemli olduğu mekanlarda kullanılır.

İnteraktif Adresli Yangın Algılama ve İhbar Sistemi 

Noktasal adresin önemli olduğu mekanlarda, ortamda toz,  duman, rutubet, çeşitli gaz ve partiküllerin olduğu yerlerde kullanılır.

Yangın algılama ve ihbar sistemleri endüstriyel binalarda, fabrikalarda, depolarda, alışveriş ve iş merkezlerinde can ve mal güvenliğini sağlamak için mekan tipine göre duman dedektörü, ısı dedektörü veya kombine dedektörler, alev dedektörü, beam ışın tipi dedektörü seçilerek projelendirilmelidir.

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinde tamamlayıcı bazı ürünler ve dikkat edilmesi gerekenler vardır. Elektrik kesilmesi halinde acil aydınlatma ve erken uyarı sistemleri, acil yönlendirme sistemleri de önemli bileşenlerdir. Ayrıca Yangın alarm sistemi ile birlikte entegre çalışması gereken kartlı geçiş sistemleri, parmak izi ile geçiş kapılarının otomatik açılması, asansörlerin zemine inmesi, turnikelerin otomatik kol düşürmelerinin yapılması varsa genel seslendirme sisteminin anons yayınlaması gibi insanlara erken haber vermek hayati önem taşımaktadır.

Yangın firmaları ve üreticileri arasından Eleks Yangın, Teletek Elektronik, Honeywell Yangın, Kilsen Yangın, Bosch Yangın, Protec Yangın, Mavili, Teknim, Alfamax, Detnov gibi birçok markanın yetkili servisini ve yıllık periyodik bakımlarını yapmaktayız.

1) Konvansiyonel Paneller (Bölgesel adresleme)
2) Adresli Paneller (Noktasal adresleme)
3) İnteraktif Adresli Paneller

Yangın Panelleri (Santrali)

1) Duman Dedektörleri
2) Isı Dedektörleri
3) Kombine (Duman ve Isı) Dedektörleri
4) Doğalgaz Dedektörleri
5) Beam Işın Tipi Dedektörleri

Duman Dedektörleri

Adresli Yangın Butonu

Konvansiyonel Yangın Butonu

Yangın Alarm Butonları

Input Modülleri

Output Modülleri

Zone Modülleri

Input Output Modülleri

Adresli Looptan Beslemeli Yangın Sireni

Konvansiyonel Flaşörlü Yangın Sireni

Yangın Alarm Sirenleri

50-100m Beam Dedektörler

Lazerli Beam Dedektörler

Beam Işın Dedektörleri

Yangın sistemlerinin her zaman aktif olarak çalışması gerekmektedir. Duman dedektörlerinin zamanla ortamdaki tozdan dolayı kirlilik seviyesi artar ve asılsız alarmlar vermeye başlar. Bu sebeple periyodik bakımlarının yapılması, özel sprey ile temizlenmesi gerekir. Gerek yangın santralinin gerekse besleme kaynaklarında bulunan akülerin ölçümleri yapılmalı, değişimi yapılarak aktif tutulmalıdır.

Yıllık periyodik yangın bakım sayısı sisteme ve ortama göre belirlenmelidir. 3 aylık ve 6 aylık periyotlarla yangın bakımı yapılması planlanmalıdır.