Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinde projelendirme çok önemli olmakla beraber, her ortam için farklı çözümler geliştirilmelidir. Özellikle tavan yüksekliklerine ve tavan tiplerine göre duman dedektörlerinin doğru seçilmesi gerekmektedir. Yangın alarm butonlarının mesafeleri ve yükseklikleri doğru konumlandırılmalıdır.

Yangın algılama denince kaç çeşit sistemden bahsediyoruz? Yangın sistemleri arasındaki farklar nelerdir?

1. Konvansiyonel Yangın Algılama ve İhbar Sistemi 

Açık alan mahallerde noktasal adresin önemli olmadığı, bölgeye girildiğinde tüm alanın bir bakışta göründüğü yerlerde tercih edilmelidir. Örneği bir depo düşünün, herhangi bir odası veya kapalı bölmesi yok ise, yaklaşık 10 metre mesafelerle montajı yapılmış olan dedektörlere adres vermenin çok fazla anlamı olmamaktadır. Yangın dedektöründen veya yangın butonundan alarm gelmesi durumunda, en kısa sürede görevli kişinin bu bölgeye gelmesi yeterli olmaktadır. Adressiz yangın, konvansiyonel yangın sistemi olarak adlandırılır. Adresli yangın algılama sistemlerine göre malzeme ve altyapı fiyatı çok daha uygundur.

Genel olarak yangın panelleri desteklediği bölge sayısına göre sipariş edilir, 2 zone, 4 zone, 8 zone, 16 zone, 32 zone gibi. Her bölgeye çekilen kablonun kesiti ve uzunluğuna göre 20 ile 30 yangın dedektörü takılabilir.

2. Adresli Yangın Algılama ve İhbar Sistemi 

Küçük odaların, bölmelerin ve katların olduğu ve noktasal adresin önemli olduğu mekanlarda kullanılır. Her yangın dedektörü, yangın butonu, yangın sireni ve modüllerin bir adresi olur ve yangın santraline gelen alarmın noktasal olarak nereden geldiğinin net olarak belirlendiği sistemdir. Otellerde, plazalarda, fabrikaların idari binalarında, yurt, hastane gibi çok odalı yerlerde kullanılması zorunludur. Yangına hızlı müdahale açısından, yangın noktasına en hızlı şekilde yönlendirmelidir. Herhangi bir zaman kaybı yaşanmaması için bu tip yerlerde adresli yangın algılama sisteminin kullanılması gerekmektedir.

Yangın panelleri 1 loop, 2 loop, 4 loop…32 loop ve birbirleri ile network edilerek çok sayıda loop destekleyen sistemler kurgulanabilir. Her loop 127 adres destekler ama markaya göre de değişiklik gösterebilir. 99 adet dedektör destekleyen panellerin yanında 250 adet dedektör, buton destekleyen markalar da bulunmaktadır.

3. İnteraktif Adresli Yangın Algılama ve İhbar Sistemi 

Noktasal adresin önemli olduğu mekanlarda, ortamda toz,  duman, rutubet, çeşitli gaz ve partiküllerin olduğu yerlerde kullanılır.

Yangın algılama ve ihbar sistemleri endüstriyel binalarda, fabrikalarda, depolarda, alışveriş ve iş merkezlerinde can ve mal güvenliğini sağlamak için mekan tipine göre duman dedektörü, ısı dedektörü veya kombine dedektörler, alev dedektörü, beam ışın tipi dedektörü seçilerek projelendirilmelidir.

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinde tamamlayıcı bazı ürünler ve dikkat edilmesi gerekenler vardır. Elektrik kesilmesi halinde acil aydınlatma ve erken uyarı sistemleri, acil yönlendirme sistemleri de önemli bileşenlerdir. Ayrıca yangın algılama sistemi ile birlikte entegre çalışması gereken kartlı geçiş sistemleri, parmak izi ile geçiş kapılarının otomatik açılması, asansörlerin zemine inmesi, turnikelerin otomatik kol düşürmelerinin yapılması varsa genel seslendirme sisteminin anons yayınlaması gibi insanlara erken haber vermek hayati önem taşımaktadır.

Yangın firmaları ve üreticileri arasından Eleks Yangın, Teletek Elektronik, Honeywell Yangın, Kilsen Yangın, Bosch Yangın, Protec Yangın, Mavili Mavigard, Teknim, Alfamax, Detnov gibi birçok markanın yetkili servisini ve yıllık periyodik yangın bakımlarını yapmaktayız.

1) Konvansiyonel Paneller (Bölgesel adresleme)
2) Adresli Paneller (Noktasal adresleme)
3) İnteraktif Adresli Paneller

Yangın Panelleri (Santrali)

1) Duman Dedektörleri
2) Isı Dedektörleri
3) Kombine (Duman ve Isı) Dedektörleri
4) Doğalgaz Dedektörleri
5) Beam Işın Tipi Dedektörleri

Duman Dedektörleri

Adresli Yangın Butonu

Konvansiyonel Yangın Butonu

Yangın Alarm Butonları

Input Modülleri

Output Modülleri

Zone Modülleri

Input Output Modülleri

Adresli Looptan Beslemeli Yangın Sireni

Konvansiyonel Flaşörlü Yangın Sireni

Yangın Alarm Sirenleri

50-100m Beam Dedektörler

Lazerli Beam Dedektörler

Beam Işın Dedektörleri

Yangın algılama sistemlerinin her zaman aktif olarak çalışması gerekmektedir. Duman dedektörlerinin zamanla ortamdaki tozdan dolayı kirlilik seviyesi artar ve asılsız sahte alarmlar vermeye başlar. Bu sebeple periyodik olarak yangın algılama bakımlarının yapılması, özel sprey ile temizlenmesi gerekir. Gerek yangın santralinin gerekse besleme kaynaklarında bulunan akülerin ölçümleri yapılmalı, değişimi yapılarak aktif tutulmalıdır.

Yıllık periyodik yangın bakım sayısı sisteme ve ortama göre belirlenmelidir. 3 aylık ve 6 aylık periyotlarla yangın bakımı yapılması planlanmalıdır. Sektörde çok sayıda yangın algılama bakım firması olmakla birlikte, hangi firmalardan bakım hizmeti almanız gerektiğini belirlemeniz açısından kontrol edilmesi gereken birçok parametre vardır. Bu konuya blog kısmında değineceğiz ama yangın algılama bakımında nelerin yapılması gerektiği ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri | Kripto Güvenlik Sistemleri